Edirneli esnaf yeni dil öğrenme telaşında

  • Aralık 4, 2018
  • 0
Son senelerde Bulgar ve Yunan turistlerin akınına uğrayan Edirne’de, esnaf müşterileriyle dahada iyi anlaşabilmek amaciyla dil kurslarına başladı. Edirne Ticaret ve endüstri Odası (ETSO) ve ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Şehirde bulunan esnafın dil meselenini çözmek amaciyla Bulgarca ve Yunanca dil egitimi açıldı. nihayet 10 ayda bölgeye iki milyon Bulgar ve Yunan ecnebi gezgin geldi.

Trakya Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Araştırma Görevlisi Serra Yazıcı Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne’ye Bulgar ve Yunan turistlerin yoğun olarak geldiğini, kent esnafının da müşterileriyle dahada iyi anlaşabilmeleri amaciyla açılan kurslara alaka gösterdiğini belirtti.

Esnafa dahada çok konuşma diline baz alinarak Yunanca öğrettiğini laf eden Özer, “Alfabeden başlıyoruz ama basit hergün konuşma diline ağırlık veriyoruz. Kurs nihayetinde esnafımız gelen müşterileriyle dahada iyi iletişim kuracak, dahada iyi satış yapacak.” dedi.

Özer, kursun 136 saat süreceğini ve nisan ayında egitimi tamamlayan esnafa sertifika verileceğini aktardı.

Kursiyerlerden Fahriye Gencer (55) ise eğitimin çok faydalı geçtiğini ve çok hoşnut olduğunu söyledi.

Kursun özellikle ticari manada esnafın çok işine yarayacağını belirten Gencer, “Çok memnunum. Gelen turistlerle dahada iyi iletişim kuracağız. Ticari ilişkilerimiz gelişiyor. Ayrı olarak Bulgaristan’a da gittiğimizde orada meslektaşlarımızla anlaşabilme imkanımız olacak.” ifadelerini kullandı.

“DİLLERİNİN KONUŞULMASI HOŞLARINA GİDİYOR”

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt da Bulgaristan ve Yunanistan’dan günübirlik gelenlerin alışverişlerini Edirne’den yaptıklarını dile getirdi. 
Esnafın dil bilmemesi hasebiyle turistlerle sıhhatli iletişim kuramadığına dikkati çeken Zıpkınkurt, “Bu mevzuyla alakalı olarak hemide Bulgarca ayni vakitte da Yunanca egitimi açtık. ulusal Eğitim Müdürlüğü’yle müsterek çalışma yaptık. egitimi bitiren esnafımız, artık misafirlerimizle dahada iyi iletişim kuracak. Bu çok önemli, çünkü turistler dertlerini anlatabildikleri zaman, kendisi kendilerini yabancı hissetmiyor. kendisinin dillerinin konuşulması onların hoşlarına gidiyor.” diye konuştu.

SON 10 AYDA iki MİLYON BULGAR VE YUNAN TURİST GELDİ 

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ise Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne’nin İstanbul ve Antalya’dan ardindan en çok ecnebi gezgin alan üçüncü kent olduğunu belirtti.

Türkiye’de metrekareye en çok eser düşen şehrin Edirne olduğunu laf eden Hacıoğlu, “Edirne, envanterindeki bin 585 eserle Türkiye’de metrekare başına en çok tarihi eserin düştüğü kent olmakla gururludur. İstatistiklere ve rakamlara bakacak olursak, nihayet 10 ayda Edirne’ye iki milyon Bulgar ve Yunan ecnebi gezgin geldi. Bulgar ve Yunan turistler, bizim en iyi dostumuz, komşumuz ve kardeşimiz. şehrin turizmine mühim katkılar sunuyorlar. Esnafa baz alinarak açılan dil egitimi mühim tek adım. Esnafımızın turistlerle dahada iyi iletişim kurmasını sağlayacak, dolayısıyla da turizme müspet tesirleri olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hacıoğlu, Edirne’deki sınır kapılarında Bulgar ve Yunan turistlerin “WhatsApp istek ve şikayet hattı” üzerinden taleplerini kendilerine iletebildiklerini de sözlerine ekledi.

AA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.