Ned Haber / Sağlık / Eczacılar isyanda: Dilenci durumuna düştük..işte detaylar

Eczacılar isyanda: Dilenci durumuna düştük..işte detaylar

İlaçta temininde yaşadıkları sıkıntıları belirten 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı yazi Kamış, İlaç ücret Kararnamesi’ndeki kur güncellemesinin nefes dahi aldırmadığını söyledi.

ÖZELLİKLE İTHAL İLAÇLARDA mesele YAŞANIYOR

9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı yazi Kamış, her sene Şubat ayında hükümet tarafından ücret güncellemesi yapıldığını, ilaçta yokluk sıkıntısını her sene Aralık ocakta benzeri hissetmelerine karşın bu sene Haziran, Temmuz ayından bu yana ilaçlarda yokluk hissini şiddetli olarak hissettiklerini ifade etti.

Kamış, “Bunun nedeni hemide pandemi, hemide oluşan ahenk gösteren ücret kriz, ayni vakitte da öğe maddelerin bulunamaması. Bunlar hepsi tek araya geldiğinde bunun benzeri tek netice alana çıktı. İlaçta ücret güncellemesi yapıldı. geçen sene 4,57 olarak görülen avro kuru 6,29 olarak güncellendi. Aslında realitede 15-16’lara civarindan çıktı avro kuru. Bu zamdan  ardindan tek şeyler düzelir diye düşünüyorduk açıkçası. Her sene normal rutinde düzeliyordu tek iki hafta içerisinde. ama hali hazırda özellikle ithal ilaçlarda sıkıntı çekiyoruz.  Kronik rahatsızlıklarda kullanılan insülinlerde, kalp yetmezliği ilaçlarında, diyabet ilaçlarında çok hatri sayilir büyüklükte sıkıntı çekiyoruz” dedi.

DİLENCİ KONUMUNA DÜŞTÜK

Her vakit meslektaşlarının depoyu aradığını söyleyen Kamış, “İnanın hani tabiri caizse dilenci konumuna düştük. Depolardan birer ikişer, birer ikişer kutularla ilaç istiyoruz. hemide vatandaşımızı mağdur etmemeyi ayni vakitte da tek çok hastaya erişmek amaciyla herkese birer kutu dağıtır vaziyete geldik. Açıkçası ilaç temini noktasında çok güç günler geçiriyoruz ” ifadelerini kullandı.

SENEDE dört defa GÜNCELLEME YAPILSIN

Çözüm önerinini sunan Kamış, “Şuandaki hükümetin ilaç ücret kararnamesinde her sene Şubat ayında belirlenir, 5 vakit ardindan da yürürlüğe girer diyor. Bu bulunduğumuz ahenk gösteren ücret ortamda bizi ve yurttaşı rahatlatması amaciyla her sene değil de senede üç veyahut dört kez avro kurunun güncellenmesi gerekir diye düşünüyorum. eğer avro veyahut dolarda çok hatri sayilir büyüklükte tek oynama olmadıysa ilaç ücretleri aynı kalır. Düşüş olduysa o da yansıtılır, artış olduysa o da yansıtılır” şeklinde konuştu.

İLAÇLARI STOK YAPIYORLAR

Zam istikbal diye üretici firmaların ilaçları ellerinde stoklu tutuklarını da belirten Kamış, “Ülkemizde ilaç takip sistemi denilen tek sistem var. Ne depolarda ne de eczanelerde ilaç stok yapılabilir. İlaç varsa satılır. İlacın çıkış noktası da fabrika, endüstri olduğu amaciyla orada başlıyor sıkıntı. Zam istikbal diye imalat yapmıyorlar. Nedense zam geldikten tek iki vakit ardindan ilaçlar ağır ağır piyasaya çıkmaya başlıyor. Bunun nedeni de çok enteresandır, aylardır var olmayan tek şey ani bire mi var oluyor” ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDEN UMUTLU DEĞİLİM

Daha çok kronik hastaların kullandığı ilaçlarda sıkıntı yaşandığını sözlerine ek eden Kamış şöyle konuştu:

* hemide Eskişehir özelinde ayni vakitte da ülkemiz genelinde diyabet insülin kullananlar, astım koah hastalarının çoklukla bu ilaçların ithal var olan kalemlerinde sıkıntı yaşanıyor. Zati türk mali sanayide Bir hayli tek ilacımız kalmadı açıkçası.

* Fabrikalar hep dışarıya satıldı. Umarım bundan da tek ders çıkartırız. En azından bu süreçte türk mali firmalarımız ağırlıkta olsaydı bendeniz eminim ki bu civarindan hatri sayilir büyüklükte sıkıntı çekmeyecektik.

* Her sene bu dönemlerde tek deşarj olma oluyordu, ilaçlar ağır ağır gelmeye başlıyordu. Şu anda ilaçların Daha yarısından fazlası yok. Zati önümüz yaz. tek de ahenk gösteren ücret kriz, harp tek istikametten başladı.

* Başka bir deyişle çok fazla öğe var. yakit ücretleri durmadan artıyor, giderler artıyor. İlaç ücret kurundaki düzen etme dahada gelmeden nefes dahi aldırmadı sektöre. bendeniz tek sonraki günlerden çok umutlu değilim.

Kontrol Edin

Bilim dünyası şaşkın: İnsan akciğerinde mikroplastiklere rastlandı..işte detaylar

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma sonucu ilk kez akciğerlerde mikroplastik parçalara rastlandığı açıklandı. Bilim insanları, bu durumun yol açabileceği tehlikeler konusunda uyardı.