Ned Haber / Sağlık / Doktorlardan ‘varsın gidiyorlarsa gitsinler’ diyen Erdoğan’a sert yanıt..işte detaylar

Doktorlardan ‘varsın gidiyorlarsa gitsinler’ diyen Erdoğan’a sert yanıt..işte detaylar

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel Başkanı Erdoğan 8 Mart hayat Kadınlar bugünü dolayısıyla Külliye’de kadın muhtarlarla tek araya geldi. Erdoğan, burada muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada vatan dışına giden hekimleri eleştirerek “Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri tertemiz bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam eder buralarda yola ayni ritimde devam ederiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ifadelerine Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve çok sayıda hekim odası, “Biz, topluma adanmış tek mesleğin onurlu azaları olarak buradaydık, buradayız, burada kalacağız!” sözlerini paylaşarak reaksiyon gösterdi. SÖZCÜ’ye konuşan TTB genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “Cumhurbaşkanının konuşmasında gitmekte var olan birisinin acısını gördük” dedi.

“KENAN EVREN DE eş SÖYLEMLER KULLANIRDI”

Onurlu tek iş yaptıklarını belirten Bulut, Kenan Evren’den misal vererek “Biz bu söylemlere Kenan Evren döneminden beri alışığız. Kenan Evren de hekimlerle alakalı eş söylemler kullanırdı. Evren’i taklit eden tek konuşma oldu. 12 Eylül ikliminde yetişen tek siyasetçi olarak kendisine yakışanı yapmıştır. Kenan Evren bu vakit hatırlanmıyor ama bizim mesleğimizin onuru ve kalitesi ortadadır. Yarında bu iş ayakta kalacaktır. İstanköylü Hipokrat’tan, Bergamalı Galen’den bu yana bu iş vardır. Recep Tayyip Erdoğan da gidecektir, ama hekimlik mesleği kalacaktır” dedi.

TTB genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut.

“MALA GELİNCE KAPİTALİST, HEKİME GELİNCE OTOKRATİK SİSTEM”

Erdoğan’ın söylediklerinin gerçeklerle uyuşmadığını belirten Bulut, şu ifadeleri kullandı:

* Hekimleri devletin yetiştirdiğini Kenan Evren de söylerdi. Devlet, dışarıdan sıradan insanları alıp yetiştirmiyor. Bu çocuklar Türkiye’nin en zeki çocukları, imtihanları başarıyla geçerek tıbbı kazanıyorlar. Ailelerinin desteği ve emeği ile hemide pahalı, ayni vakitte da uzunca tek eğitimi tamamlayarak doktor oluyorlar.

* Onların aileleri ne çektiklerini iyi bilir. hükümet yasamsal haklar devleti, elbet ki imkanları sağlar. Ama zeki yurttaslar o eğitimi alırlar. hükümet 6 sene süresince öğrenciyi okutup, masrafını üstlendikten ardindan benim amaciyla 6 senesi şu paraya mecburi hizmet yapacaksın diyebilir. Ama Ne yazık ki bunun karşılığı Türkiye’de yoktur. Mala gelince kapitalist var olan sistem hekimlere geldiğinde otokratik olabilmektedir.

KARAMOLLAOĞLU: SÖYLENMEMESİ koşul olan CÜMLELER SARF ETMİŞ HEKİMLERİMİZ İÇİN

Erdoğan’ın ifadelerine mutluluk Partisi genel Başkanı esas Karamollaoğlu kati reaksiyon gösterdi. yasamsal medya hesabından tek sıra paylaşımda bulunan Karamollaoğlu şu ifadeleri kullandı:

*Cumhurbaşkanı Erdoğan, söylenmemesi koşul olan cümleler sarf etmiş hekimlerimiz için. doktor maaşlarını çok buluyor. Aslında; bugünkü şartlarda tek hekimin tek aylık maaşıyla, ortada derslik tek aracın yakıt deposunun en çok altı sefer dolacağını bilmiyor numarası yapmaya çalışıyorlar!

“ADETA HEKİMLERE YÖNELİK İTİBAR SUİKASTİ YAPIYORLAR”

*Bütçeden ardindan Meclis’te görüşüleceği sözü verdikleri sağlık emekçilerinin maaş, ek tediye ve çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşlarında artış yapılmasını kapsayan düzen etmeyi Meclis’e getirmeyeceklerini ikrar etmek yerine; hekimlere baz alinarak saygınlık suikasti yapıyorlar adeta!

*Ayrıca madem vatan dışına gidenlerin dönmesini sağlayacak olanaklar verilecekse; şu anda yurtta bulunanlardan bu olanaklar neden saklanıyor? Hem de bu olanaklar var idiyse; neden dahada öncekilerin vatan dışına gitmesine neden olundu ve seyirci kalındı?

*Ayrıca madem vatan dışına gidenlerin dönmesini sağlayacak olanaklar verilecekse; şu anda yurtta bulunanlardan bu olanaklar neden saklanıyor?Hatta bu olanaklar var idiyse; neden dahada öncekilerin vatan dışına gitmesine neden olundu ve seyirci kalındı?

“BİR HEKİM basit YETİŞMİYOR!”

*Hiç kimse kusura bakmasın! güven saglamak adina tehdit eden devlet, vatandaşına nasıl nitelikli sağlık hizmeti sunacak?Erdoğan ve hükümeti ise arzu eder anlasın arzu eder anlamasın; tek doktor basit yetişmiyor!

“HEKİMLERİMİZ VE DİĞER BÜTÜN SAĞLIK EMEKÇİLERİNE AHDE VEFA GÖSTERİLMELİDİR”

*Hekimlerimiz ve başka bütün sağlık emekçilerine ahde vefa gösterilmelidir. Gösterdikleri çaba ve aldıkları ücret arasındaki mağduriyet oluşturan ayrım giderilmelidir. Sağlığımızı koruyanları savunmak adina korkutmaya tevessül eden tavırlara da netlikle nihayet verilmelidir!

“HÂLÂ BETONLA ÖVÜNMEYE ayni ritimde devam EDİYOR”

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin mevzu hakkinda yaptığı izahta şu ifadeleri kullandı:

* Sayın Cumhurbaşkanının sağlık çalışanlarımıza baz alinarak ‘Gidiyorlarsa gitsinler’ sözleri hepimizi dehşete düşürdü. Pandeminin ortasında dahi insana değil, betona kıymet veriyor. 2019 seneninde sağlık Bakanlığı bütçesinin takriben yüzde 45’i çalisan giderlerine aktarılırken, bu nispet 2020’de yüzde 42’ye, 2021’de ise yüzde 34’e civarindan geriledi. Bu kaynak buharlaşmadı. İnşaat projelerine, esya ve hizmet bedellerine, kira ve gayrimenkul giderlerine aktarıldı. İnsana değil, betona yatırım yapıldı.

* Şehir Hastanelerine ayrılan kaynak, halk sağlığına ve sağlık personeline ayrılmadı. Sayın Cumhurbaşkanı hâlâ betonla övünmeye ayni ritimde devam ediyor. Biz, kendisine sesleniyoruz: hak sarayı inşa ederken haklar devletini yıktınız, yetmedi. Hava meydanı inşa edip, dış hatlarını gençlerin umut kapısı yaptınız, yetmedi. Şimdi de sağlık kurumu inşaatıyla sağlık sistemini yıkıyorsunuz.

“DEVLETİ YÖNETENLER İNSAN GÜCÜMÜZÜ KOVMAYA ÇALIŞARAK BU ÜLKEYE dahada çok zarar VERMEMELİ”

* Ülkemizde her 100 bin hastaya 193 doktor düşüyor. Bu rakam, ahenk gösteren ücret Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri ortalamasında 379’dur. Ülkemizdeki doktor sayısı yetersizdir. Devleti yönetenler inşaat projeleriyle iftihar etmek adina derhâl doktor yetiştirmeli ve insana kıymet vermelidir. Yetişmiş, nitelikli insan gücümüzü kovmaya çalışarak bu ülkeye dahada çok zarar vermemelidir.

“BU ESER, İKTİDARIN İNSANA VERDİĞİ KIYMETİN NETİCESİDİR”

* yasamsal medyada ‘Türkiye tek doktor kaybetti, Batılı A ülkesi tek restaurant çalisani kazandı’ esprileri hepimizi yaralamaktadır. Pandemi koşullarında gecesini gündüze katıp, sağlığını hiçe sayarak topluma hizmete kendine adamış var olan hekimlerimize yapılan bu muameleyi DEVA Partisi olarak onay etmemiz Katiyen mümkün değil.

* Bu eser, iktidarın insana verdiği kıymetin neticesidir. İnsan yetiştirmekle, gençlere sahip çıkmakla övünmesi koşul olan iktidar; onların başka ülkelerde istikbal aramasına dahi kendince neden bularak, gençlerimize üstlük altından sopa göstermektedir. Bu vaziyeti onay etmek ne siyaseten ne de vicdanen mümkündür.

'Sarayın yanlış politikaları yüzünden, sağlıkçı ordumuz göz göre göre kan kaybediyor' İlginizi Çekebilir ‘Sarayın yanlış politikaları yüzünden, sağlıkçı ordumuz göz göre göre kan kaybediyor’

Kontrol Edin

Bilim dünyası şaşkın: İnsan akciğerinde mikroplastiklere rastlandı..işte detaylar

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma sonucu ilk kez akciğerlerde mikroplastik parçalara rastlandığı açıklandı. Bilim insanları, bu durumun yol açabileceği tehlikeler konusunda uyardı.