• Anasayfa
  • >
  • Sağlık
  • >
  • Diyabetik retinopati nedir? Diyabetik retinopati nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Diyabetik retinopati nedir? Diyabetik retinopati nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

  • Aralık 3, 2018
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Diyabetli kişilerde görme kaybının en yaygın nedeni ve çalışma yaşında olan yetişkinler arasında görme bozukluğunun ve körlüğün önde gelen nedenidir. Peki, Diyabetik retinopati nedir? Diyabetik retinopati nedenleri, belirtileri ve Rehabilitasyonu ile alakalı heyecan edilen bütün detaylar haberimizde…

Diyabet, insülin salınımı veyahut insülün tesirinin yetersizliği neticesi kan şekerinin artmasıyla kendini gösteren metabolik tek hastalıktır. Şeker hastalığına bağlı körlüğün en sık görülen nedeni diyabetik retinopatidir. Şimdi, diyabetik retinopati nedir? Diyabetik retinopati nedenleri, belirtileri ve Rehabilitasyonu ile alakalı bilinmesi gerekenlere detaylıca tek göz atalım…

DİYABETİK RETİNOPATİ NEDİR?

Diyabetik retinopati, gözleri etkileyen tek diyabet komplikasyondur. Gözün arkasındaki ışığa duyarlı dokunun kan damarlarının zarar görmesinden kaynaklanır (retina). Diyabetik retinopatinin tek başka özelliği de retina yüzeyinde tertemiz kan damarlarının oluşmasına neden olabilmesidir. Bu tertemiz damarlar kolayca kanar. Tanı konulmadığı ve rehabilitasyon edilmediği halde körlüğe neden olabilir.

Bununla birlikte, diyabetik retinopatinin görmenizi tehdit edebileceği tek safhaya ulaşması çoklukla ani çok sene sürer.

Retina, gözün arkasındaki ışığı akım sinyallerine dönüştüren ışığa duyarlı hücreler tabakasıdır. Sinyaller, onları gördüğünüz görüntülere dönüştüren beyne gönderilir.

Retina, minik tek kan damarı ağından aldığı sabit tek kan kaynağına gereksinim duyar. Zamanla, devamlı çok kan şekeri seviyesi, bu kan damarlarına üç anne aşamada zarar verebilir:

Arka tasarı retinopatisi – kan damarlarında minik şişkinlikler gelişir, bu durum belli tek süre kanamaya kapı aralar ama çoklukla görüşünüzü etkilemez.

Pre-proliferatif retinopati – dahada ağırbaşlı ve yaygın farklıklar göz dahil kismina dahada bariz kanama dahil olmak üzere kan damarlarını etkiler

Proliferatif retinopati – zayıf ve basit kanaması var olan skar dokusu ve tertemiz kan damarları retinada gelişir, bu durum Bir takım görme kaybına neden olabilir.

Ancak, gözlerinizle alakalı tek mesele acele alana çıkarsa, hayat tarzı değişiklikleri ve / veyahut Rehabilitasyonu ile dahada da kötüye gidiş önlenebilir.

shutterstock_428299222

DİYABETİK RETİNOPATİ BELİRTİLERİ

Erken evrelerde çoklukla diyabetik retinopatiyi ayrım etmeyeceksiniz, çünkü dahada ilerlemiş olana civarindan bariz semptomlara sahip olma eğiliminde değildir.

Ancak, diyabetik göz taraması esnasında gözün resimlerini çekerek Vaziyetin acele belirtileri alınabilir.

Eğer aşağıdakilerden bazılarını yaşamanız durmunda derhal doktorunuza başvurun:

– gittikçe kötüleşen görme
– Ani görme kaybı
– Görüş alanınızda yüzen şekiller (floaters)
– Bulanık veyahut düzensiz görme
– Göz ağrısı veyahut kızarıklık

Bu semptomlar netlikle diyabetik retinopatinin olduğu mananına gelmez, ama onları denetim ettirmek önemlidir. tek sonraki denetim randevusuna civarindan beklememenizde yarar vardır.

DİYABETİK RETİNOPATİ NEDENLERİ

Tedavi edilmediğinde, diyabetik retinopati retinaya zarar verir. Kan şekeri seviyeniz çok uzunca süre çok yüksekse, retinadaki kılcal damarların yapısını bozmakta, hücre kaybına yollar açarak damar geçirgenliğinin bozulmasına, sarı nokta kisminda sıvı ve yağlı maddelerin birikmesine ve beraberinde kılcal damarların tıkanarak beslenmeyen alanların alana çıkmasına neden olur. Retinada spontane kanayabilen tertemiz damarlar oluşur. Retinanın önünde ve içinde oluşan kanamalar gözün art boşluğuna sızabilir. Retinada damarlı zarlar oluşur ve Neticede ağırbaşlı görme kayıpları, ağrılı göz tansiyonu yükselmelerine neden olur.

Gebelik, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği (hiperlipidemi), böbrek hastalığı retinopatiyi ağırlaştıran başka faktörlerdir.

DİYABETİK RETİNOPATİ TEDAVİSİ

3 evrede, makula ödemi yoksa tedaviye neden yoktur. Yalnızca diyabetik retinopatinin ilerlemesini engellemek amaciyla kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol değerleri denetim altında tutulmalıdır.

Retinada kabul görmeyen tertemiz damarlar oluşmuşsa (proliferatif diyabetik retinopati) bütün retinaya (görme merkezi dışında) laser Rehabilitasyonu uygulanmalıdır. Bu rehabilitasyon çoklukla iki veyahut üç seans sürer. Göz dahil kismina kanama başlamadan bu laser Rehabilitasyonu yapılmalıdır. Şiddetli kanama varlığında laser Rehabilitasyonu mümkün olmamaktadır.

Kanama çok yoğun ise, vitrektomi denilen, kanamanın cerrahi olarak temizlenmesi ameliyatı İhtiyaç duyulan olmaktadır. Vitrektomi ile, gözün içindeki kanama Tamamiyle temizlenir ve aynı ameliyatta İhtiyaç duyulan laser Rehabilitasyonu uygulanır.

DİYABETİK RETİNOPATİDEN savunma YOLLARI

Diyabetik retinopatiden müdafaa etmek veyahut ilerleyişini yavaşlatmak için, hayat tarzınızdaki Bir takım unsurları değiştirmeniz gerekebilir. Kan şekeri değerinizi olabildiğince normale yakın tutmaya çalışarak denetim altına alın. İdeal kan şekeri seviyesi aş döneminden evvel desilitre başına (mg/dL) 90-130 miligram, aş sonrasında ise 180 mg/dL olmalıdır. Bunu sağlamak amaciyla de, insulin benzeri ilaçlar almanız gerekebilir. Ayrı olarak sıhhatli beslenmek ve kilo denetimi çok önemlidir. özellikle diyabetliyseniz sigarayı netlikle bırakın. Sigara kan damarlarınızı daraltarak komplikasyon hayata riskinizi artırır. Ayrı olarak içki tüketiminizi de sınırlandırmanız gerekir çünkü çok fazla içki almak tansiyonunuzu yükseltir.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir