Cumhuriyet kadınları Zübeyde Hanım’ı unutmadı

  • Ocak 14, 2019
  • 0
Edirne’de Cumhuriyet kadınları, ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın vefatının 96’ıncı yıldönümünde yâd merasimi gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Edirne Şubesi azaları ve cumhuriyet milletçe partisi Kadın Kolları azaları biraraya gelerek Atatürk Bulvarı’nda bulunan Zübeyde Hanım büstüne çiçek sundu. Saygı duruşunda bulunan kadınlar derhal peşinden merasim istiklal marşı okunmasıyla ayni ritimde devam etti. Kadınlar konuşmanın derhal peşinden Zübeyde Hanım’ın büstüne karanfil bıraktı.

cumhuriyet-kadinlari-sozcu-2CKD Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü merasimde yaptığı konuşmada “Bugün 14 Ocak. ülkemiz Cumhuriyeti’nin kurucusu, hatri sayilir büyüklükte Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı hayata veda edişinin 96’ıncı yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Ruhu şad olsun” dedi.

Hepgüllü Zübeyde Hanım’ı, Cumhuriyetimizin kurucusu hatri sayilir büyüklükte Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya getirdiğini kaydederek, “Topluma kazandırdığı amaciyla tek kez dahada kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Atamızın yetişmesinde, Zübeyde Hanım’ın hatri sayilir büyüklükte rolü olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, tek Türk anasının eseridir. Atamızın kadınlara ve kadın haklarına verdiği önem, vurguladığı saygı, küçüklük döneminde annesiyle var olan ilişkiden kaynaklanmaktadır.

Oğlunu çok seven, düşünen, savaşlar sırasında, gözüne uyku girmeyen ve her vakit üzüntü tek havadis alacağı endişesiyle, yüreği yanan bu ulu anneye Türk Milleti çok şey borçludur.
Zübeyde Hanım’ı anmak demek; kadını, anneyi, cumhuriyet ve değerlerini tek kez dahada anlamak, müdafaa etmek ve savunmak demektir. Sevgili anamız, tek kez dahada sevgi, saygı ve özlemle. Ruhun şad olsun. Işıklar içinde uyu” ifadelerini kullandı.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir