Ned Haber / Dünya / Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile görüştü..işte detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile görüştü..işte detaylar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan izaha göre, görüşmede, Türkiye’nin NATO’ya katılmasının 70. seneninde Türkiye-NATO iş birliği ve bölgesel meseleler ele alındı.

Görüşmede, NATO genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin NATO’ya katılımının 70. senesi dolayısıyla tebriklerini iletti.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da NATO genel Sekreteri Stoltenberg’e çeşitli platformlarda Her vakit Türkiye’nin İttifak içindeki dayanilmaz konumunu açık ve net biçimde vurgulaması dolayısıyla teşekkür etti.

Türkiye’nin evvel günden bu yana İttifak içinde ilkeli, sorumlu ve istikamet veren tutum izlediğini ve bunun için ayni ritimde devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna bağlamında süre gelen krizin Türkiye’nin NATO içindeki katma değerini tek sefer dahada gösterdiğini, tırmanmanın başladığı evvel günden bu yana gerilimin diyalog ve diplomasiyle çözülmesi gerektiğini savunduklarını, liderler düzeyinde tek doruğa veyahut teknik seviyede görüşmelere memnuniyetle ev sahipliği yapabileceklerini her iki tarafla da paylaştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemiz olarak NATO’nun güvenliği amaciyla koşul olan katkıyı vermekten, mesuliyet üstlenmekten imtina etmediklerini belirterek, tertemiz stratejik konseptte terörizm tehdidinin bütün boyutlarıyla ahenk gösteren biçimde yansıtılmasının öncelik istek ettiğini, özellikle terörizmle ugras benzeri alanlarda müttefiklerinden koşul olan destek ve dayanışmayı beklemenin Türkiye’nin en doğal hakkı olduğunu kaydetti.

NATO’DAN AÇIKLAMA

Stoltenberg mevzu hakkinda açıklamasında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya’nın Ukrayna ve etrafındaki askeri yığınağı ile alakalı konuştuk. Kendisini Ayrı olarak Türkiye’nin NATO üyeliğinin 70. sene dönümü dolayısıyla kutladım. Güvenlik ortamımızda o vakitten beri çok şey değişti, ama Müttefikler olarak birbirimize var olan bağlılığımız sarsılmaz” dedi.

Kontrol Edin

Hindistan’da binada yangın: 26 ölü..işte detaylar

Hindistan’ın Delhi şehrindeki Mundka metro istasyonu yakınındaki bir binada çıkan yangında en az 26 kişinin hayatını kaybettiği, 30’dan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.