Ned Haber / Güncel / CHP’li Nazlıaka: Çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi tesis edeceğiz..işte detaylar

CHP’li Nazlıaka: Çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi tesis edeceğiz..işte detaylar

CHP Kadın Kolları genel Başkanı Nazlıaka, kadınların mahalli yönetimlerde seçenek etme ve seçilme hakkını kazanışının 92’nci sene dönümünde, 81 ildeki 973 kaza kadın kolu başkanıyla birlikte eş zamanlı medya toplantısı düzenledi.

Nazlıaka, Türkiye’de kadınların seçenek etme ve seçilme hakkını kazanmasının evvel adımının üç Nisan 1930 tarihinde atıldığını hatırlatarak, “92 sene evvel bugün, Belediye yasasi ülkemiz hatri sayilir büyüklükte millet Meclisi’nde onay edilmiş ve kadınlar mahalli yönetimlerde seçenek etme ve seçilme hakkını elde etmiştir. tek sefer dahada ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve eşitlik mücadelesine omuz verenleri saygıyla ve minnetle anıyoruz” dedi.

“ÜLKEYİ YÖNETİNLERİN ZİHNİYETİ DEĞİŞMELİ”

1930-2019 yılları arasında yapılan 19 mahalli seçimde, toplamda 156 kadının belediye başkanı seçildiğini, erkeklerde ise bu sayının 32 bin olduğunu belirten Nazlıaka, “Bu tablonun nedeni kadınların yetersizliği veyahut siyasette yer almak istememesi değildir. Kadınların eşit temsil hakkına erişmesi için, evvela ülkeyi yönetenlerin zihniyeti değişmelidir. Kadın bay eşitliğine inanmayanlardan, kadını özgürleştiren ve hayatın her alanında güçlendiren siyasetler beklenemez” diye konuştu.

“ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR SİSTEM İNŞA EDECEĞİZ”

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 2019 senesi verilerini de paylaşan Nazlıaka, Türkiye’nin kadına baz alinarak şiddette 1’inci sırada yer aldığına belirterek, şöyle konuştu:

– Ülkemizde, her 10 kadından 4ü hayatında asgari tek sefer bay şiddetine maruz kalıyor. Bu düzeni değiştirmenin tek yolu, eşitlikçi politikalardan geçiyor. Bizler, kadınların eşit temsil edildiği demokratik, laik tek Türkiye’yi tekrar inşa etmeye kararlıyız. Halkın gasp edilmiş egemenlik hakkını tekrar halka art iade edeceğiz. Bunun amaciyla de yollar haritamız hazır. 6 liderin imzaladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakatında da belirttiğimiz benzeri bütüncül siyasetler üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi tesis edeceğiz.

– esas dogruluk ve özgürlüklerin garanti altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, inanç ve kalp özgürlüğünün, medya özgürlüğünün, kadın haklarının, bebek haklarının, çevre haklarının tam manasıyla garanti altına alındığı özgürlükçü tek sistem inşa edeceğiz.

– İlkokul birinci sınıftan bu yana eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını garanti altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki bütün engelleri tek tek kaldıracağız. Eşitliği de özgürlüğü de evvel seçimlerden ardindan bu topraklarda hakim kılacağız. (DHA)

Kontrol Edin

Milletin Sesi İstanbul mitinginin detayları belli oldu..işte detaylar

CHP'nin İstanbul Maltepe'de gerçekleştireceği 'Milletin Sesi' mitinginin detayları belli oldu. Mitingte önce vatandaşlar söz alacak, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka seslenecek. Protokol kuralının uygulanmayacağı mitingte CHP'li belediye başkanları, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte sahneye çıkacak.