Ned Haber / Kültür - Sanat / Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu..işte detaylar

Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu..işte detaylar

Film endüstrisinin en prestijli festivallerinden biri Cannes Film Festivali bu sene 75. kez gerçekleşti. Covid nedeniyle, 2020′de Tamamiyle iptal edilen ve 2021’de sıkı sağlık protokolleri altında gerçekleşen festival, bu sene tekrar endüstrinin kalbinin attığı yer oldu.

Festivalin nihayetinde mükafat alan filmler de belli oldu. Ödül kazanacak isimler, Fransız aktör Vincent Lindon başkanlığındaki dokuz kişilik tek seçici kurul tarafından bilgisi verildi ve cumartesi bugünü Cannes’daki Grand Lumière Tiyatrosu’nda düzen eden tek kapanış töreninde takdim edildi.

İSVEÇLİ YÖNETMENE İKİNCİ kez ÖZEL ÖDÜL GELDİ

Altın Palmiye Hüzün Üçgeni filmine verildi.

Ruben Östlund’un Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness), 75. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanırken, İsveçli yönetmene sinemanın en prestijli ödüllerinden biri 2. sefer verilmiş oldu.

Östlund, 2017’de The Square filmiyle de Cannes’da tek başarıya imzasini atmıştı. Östlund, “Gösterimden ardindan insanların birlikte dışarı çıkıp konuşacak tek şeyi olsun istedik. Sinemanın inanilmaz yanının birlikte izliyor olmamız olduğu ile alakalı her birimiz hemfikiriz. o nedenle konuşacak tek şeyler biriktirmeliyiz ama aynı zamanda eğlenmeliyiz” dedi.

İKİNCİLİĞİ İKİ İSİM BİRLİKTE PAYLAŞTI

Stars at Noon

Jürinin ikincilik armağanı olarak sunduğu Grand Prix ise Lukas Dhont’un draması Close ile yöneten Claire Denis’in duygusal gerilimi Stars at Noon arasında paylaşıldı.

EN İYİ bay OYUNCU KORELİ İSME

Song Kang-ho

Koreli yıldız Song Kang-ho ise Broker isimli filmdeki performansıyla en iyi bay oyuncu ödülünü kazandı. Üç sene evvel Cannes’da Palme d’Or ödülünü galip gelen Bong Joon-ho’nun Parazit filminde de oyun alan Song, “Kore sinemasını onay eden herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“İRAN’DA GÖSTERİLMESİ İMKÂNSIZ”

Zar Amir Ebrahimi

En iyi kadın oyuncu, Zar Amir Ebrahimi’ye gitti. olay örgüsü İran’da geçmesine karşın çekim yapılmasına müsaade edilmeyen filmin çekimleri Ürdün’de yapıldı. Ödülü alan Ebrahimi, filmin İran’da gösterilmesi imkansız var olan her şeyi tasvir ettiğini söyledi.

İsveçli Mısırlı film yapımcısı Tarik Saleh’in, Kahire’deki El-Ezher Camii’nde geçen gerilim filmi Boy From Heaven ise Cannes’da en iyi senaryoyu aldı.

Bu seneki festival, al halı protestolarına ve Ukrayna’daki savaşın protesto edilmesiyle de öne çıktı.

Ödül alan başka isimler ise şu şekilde oldu:

En İyi İlk Film: War Pony
En İyi İlk Film Mansiyon: tasarı 75
En İyi Kısa Film: The Water Murmurs
Kısa Metraj Mansiyon Ödülü: Lori
75. Yıldönümü Ödülü: Jean-Pierre & Luc Dardenne
Jüri Ödülü: Le Otto Montagne

Cannes Film Festivali rengarenk görüntülerle başladı İlginizi Çekebilir Cannes Film Festivali rengarenk görüntülerle başladı

Kontrol Edin

AKP’li belediye engellemişti! Bakanlık Melek Mosso’yu davet etti..işte detaylar

Isparta'da konseri iptal edilen şarkıcı Melek Mosso, İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Bahar Şenliği'nde binlerce öğrenciyi coşturdu. "Konuşmaktan, şarkı söylemekten, üretmekten asla ve asla vazgeçmeyeceğim" diyen Mosso, 1 Haziran'da Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki festivalde sahne alacağını duyurdu.