Ned Haber / Kültür - Sanat / Cannes Film Festivali renkli görüntülerle başladı..işte detaylar

Cannes Film Festivali renkli görüntülerle başladı..işte detaylar

1946’dan beri düzen eden festivale dünyanın her yerinden Bir hayli değişik film türü katılırken Altın Palmiye sahibi olacak yapım heyecanla beklenir. Bu sene da 75. kez düzen eden festival, al halıdan rengarenk görüntülerle başladı.

Covid nedeniyle, 2020′ Tamamiyle iptal edilen ve 2021’de sıkı sağlık protokolleri altında gerçekleştikten sonra, al halı ile festival, bütün ihtişamıyla art döndü.

Festivalin açılışı amaciyla seçilen film ise ödüllü film The Artist’in yönetmeni Michel Hazanavicius’un filmi Final Cut oldu. Filmin yönetmeni Hazanavicius, festivalin sinema insanlarının neşeli tek kutlaması olduğunu söyledi. İki haftalık etkinlikte Ayrı olarak heyecanla beklenen Top Gun: Maverick ve Elvis filmleri de gösterilecek.

Hollywood yıldızı Tom Cruise, çok gecikmeli gişe rekorları kıran ayni ritimde devam filmi Top Gun: Maverick’in Avrupa prömiyerini almasıyla 30 sene ardindan evvel kez film festivaline gelecek.

Letitia Wright, Joe Alwyn, Idris Elba, Tilda Swinton benzeri Bir hayli İngiliz yıldızın da bu seneki etkinliklere katılması bekleniyor.

Covid-19 kısıtlamaları hasebiyle iki sene ardindan sinemanın en göz alıcı etkinliğine dönüş umuduyla, 17-28 Mayıs tarihleri arasında festivale toplamda 35.000 civarında film profesyonelinin katılması bekleniyor.

Ancak, Çin’in de süre gelen Covid kısıtlamaları hasebiyle ülkeden sınırlı katılım olması bekleniyor.

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI UNUTULMADI

Ukrayna’daki harp hasebiyle organizatörlerin kararıyla Ruslar da etkinlikte yer alamayacak. Festival direktörü Thierry Fremaux, bütün parıltının yanı sıra Cannes’ın Ukrayna’daki savaşı gündemde tutmayı hedeflediğini de söyledi: “Birlikte mükemmel tek festival geçireceğiz. Ukrayna’yı düşünmeyi hiç bırakmadan sinema ile alakalı çok düşüneceğiz.”

Geçen ay Ukrayna’da Rus güçleri tarafından öldürülen Litvanyalı yöneten Mantas Kvedaravicius’un nihayet filmi hususi gösterime girecek.

Bu sene kazananları seçmekle görevli jüride Hintli süperstar Deepika Padukone ve İran’ın iki sefer Oscar ödüllü yönetmeni Asghar Farhadi ve başında Fransız aktör Vincent Lindon yer alıyor.

FESTİVALDEN İLK GÖRÜNTÜLER

Lori Harvey


Eva Longoria

Urvashi Rautela

Tallia Storm

Julianne Moore


Caroline Daur


Amandine Petit

Cannes Film Festivali'nden Rusya'ya yasak İlginizi Çekebilir Cannes Film Festivali’nden Rusya’ya yasak TikTok Cannes Film Festivali'ne resmi sponsor oldu İlginizi Çekebilir TikTok Cannes Film Festivali’ne resmi sponsor oldu

Kontrol Edin

AKP’li belediye engellemişti! Bakanlık Melek Mosso’yu davet etti..işte detaylar

Isparta'da konseri iptal edilen şarkıcı Melek Mosso, İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Bahar Şenliği'nde binlerce öğrenciyi coşturdu. "Konuşmaktan, şarkı söylemekten, üretmekten asla ve asla vazgeçmeyeceğim" diyen Mosso, 1 Haziran'da Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki festivalde sahne alacağını duyurdu.