Ned Haber / Güncel / Bodrumlu kadınlar, kadına yönelik şiddet için sokaklarda..işte detaylar

Bodrumlu kadınlar, kadına yönelik şiddet için sokaklarda..işte detaylar

Ellerinde ‘Eşitlikte Özgürlükte Hayatta İnat Kazanacak’, ‘İstanbul Sözleşmesi Bizim’, ‘Haklarımızdan Hayatlarımızdan Vazgeçmiyoruz’ yazılı dövizler taşıyan kadınlar alana halay çekti, eğlendi.

“BU BİR anne adayi KIYIMIDIR”

Bodrum Kadın Platformu sözcüsü Zuhal Macit yaptığı açıklamada  şu ifadelere yer verdi:

“Geçen sene ülkemizde asgari 350 kadın erkekler tarafından katledildi, asgari 213 kadının ölümü Medyaya ‘Şüpheli’ olarak yansıtıldı ve sayısız kadın fiziki ve psikolojik şiddete maruz bırakıldı. Bu tek kadın kıyımıdır!  bay yargı ve hükümet politikaları bu kırımın Sanki azmettiricisi konumuna gelmiştir. Cezasızlık politikaları, şiddete dayalı eril  söylemlerin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması, inanç baskısının arttırılması tabiki bu sürece eşlik etmektedir.

Sonuna civarindan hayır!   Mevcut iktidarın hususi harp politikaları  Gülistan Doku, İpek Er örneğinde olduğu gibi, kendisi devletin failleri savunma altına almasıyla sonuçlandı. tekrar var iktidarın kadına baz alinarak işlenen suçlarda cezasızlık politikası, yanı başımızda katledilen Pınar Gültekin davasında ve çetelerce tezgahlanan ama tek bir faile sınırlandırılan Sibel Yavuz davalarında tek sefer dahada karşımıza çıkmaktadır. Buradan tek sefer dahada haykırıyoruz; failler derhal en ağır şekilde cezalandırılmalıdır!”

“BÜTÜN bayanlar TERÖRİST İLAN EDİLDİ”

Sağanak yağış altında yapılan açıklamada, bay hükümet şiddetini önlemekle yükümlü iktidarın Mart  2021’de İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini duyurduğunu belirten Macit sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Buna karşı ugras eden bütün kadınları “terörist” duyuru etti. Kadınlar ve LGBTİ+ların tarihsel mücadelesi ile var var olan İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz! Biz bitti demeden bitmez! Şiddeti, nefret suçlarını teşvik eden her eylem ve söylemin hatali sayılacağı tek haklar sisteminin oluşturulmasını, var var olan yasaların faal şekilde uygulanmasını, kadına ve çocuğa karşı işlenen suçlarda iyi durum indiriminin kaldırılmasını İstiyoruz!

Kadına baz alinarak her biçimde şiddeti körükleyen politikaları yasama geçirmeye çalışan var iktidar,  hapishanelerde de haklar ve insanlık dışı koşullar dayatıyor. Bizler buradan tek sefer dahada dile getirmek istiyoruz, hasta kisi mahpus, kadın siyasetçi Aysel Tuğluk şahsında yürütülen işkence politikalarının derhal sonlandırılmasını, bütün hasta kisi mahpus kadınların tedaviye erişimlerinin  sağlanması amaciyla hür bırakılmasını istiyoruz. Kadın özgürlük mücadelesinin yolunda bedel ödeyen bütün kadınları da buradan minnetle selamlıyoruz. Krizin faturası bizler ödemeyeceğiz!”

Kontrol Edin

Milletin Sesi İstanbul mitinginin detayları belli oldu..işte detaylar

CHP'nin İstanbul Maltepe'de gerçekleştireceği 'Milletin Sesi' mitinginin detayları belli oldu. Mitingte önce vatandaşlar söz alacak, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka seslenecek. Protokol kuralının uygulanmayacağı mitingte CHP'li belediye başkanları, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte sahneye çıkacak.