Ned Haber / Ekonomi / BDDK’dan bankalara TL uyarısı..işte detaylar

BDDK’dan bankalara TL uyarısı..işte detaylar

Bankacılık düzen etme ve Denetleme müessesesi (BDDK), lirada vatan dışı ve vatan içi nema farklarından arbitraj imkanı yaratmaya çalışan firmalar olabileceğini belirterek bankaları, kredi kullandırımında titiz olmaları gerektiği ile alakalı uyardı.

Bloomberg’den Kerim Karakaya’nın haberine göre, BDDK’dan bankalara gönderilen belgede, “Bazı vatan içi yerleşik firmalarımızın, vatan içi nema ve vatan dışı nema farkından arbitraj ele geçirme arzularında olabildikleri gözlemlenmektedir” denilirken, “Bu çerçevede bankalarımıza yönelen firma taleplerinin karşılanabilmesi hususunda, talebin para akışı ihtiyaçları amaciyla olduğuna değin kanı getirilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

BDDK konuya ait yorum yapmadı.

YABANCILARIN TL’Yİ SATMA İMKANI ZORLAŞTI

2018’deki kati kıymet kaybından bu yana otoriteler yabancıların vatan dışı piyasada liraya ulaşımını sınırlayan Bir hayli adım attı. Bunun neticeninde vatan dışı piyasada Lira likiditesi sık sık azalırken getirileri yükseldi ve lirayı satma imkanı zorlaştırıldı.

Son iki ayda liradaki kıymet kaybı sürecinde vatan dışında Lira likiditesi tekrar sıkışırken gecelik Lira swap faizleri mart ayında ani çok sefer yüzde 100’ün üzerini gördü.

TL, gevşek kazanç politikası ve yükselen enflasyon endişeleri ile yılbaşından bu yana yüzde 10’un üzerinde düşerek Rus rublesinden ardindan en çok kıymet kaybeden gelişen memleket kazanç birimi oldu.

Benzin ve motorine tek hatri sayilir büyüklükte zam daha İlginizi Çekebilir Benzin ve motorine tek hatri sayilir büyüklükte zam daha Milyonlarca çalışanın gözü bu gelişmede: minimum ücrete 2. zam istikbal mi? İlginizi Çekebilir Milyonlarca çalışanın gözü bu gelişmede: minimum ücrete 2. zam istikbal mi? Esnafa verilen pandemi hibelerinin vergisi isteniyor İlginizi Çekebilir Esnafa verilen pandemi hibelerinin vergisi isteniyor

Kontrol Edin

Bakan Koca: İnsani olmaktan uzak, çok ağır bir yük..işte detaylar

Nöbet sorununun üstesinden bütünüyle gelinecek bir sorun olmadığını söyleyen Bakan Koca, "Çözümü zamana yayılacak. Fakat 36 saatlik nöbet insani olmaktan uzaktır. Çok ağır bir yük. Çabalarıma tanıksınız. Çalışma süresini en çok 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz" dedi.