Ned Haber / Ekonomi / Bakan Koca: İnsani olmaktan uzak, çok ağır bir yük..işte detaylar

Bakan Koca: İnsani olmaktan uzak, çok ağır bir yük..işte detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni ziyaret etti. bakanimiz Koca dahada ardindan doğu Gazi Bulvarı üzerinde dükkanları bulunan esnafı ziyaret edip, tek vakit hasbihal etti.

Bakan Koca böylelikle, nihayet Koronavirüs bilim heyeti Toplantısı’nda alınan kararla maske sınırlamasının kaldırılmasının derhal peşinden evvel kez vatandaşla buluştu.

Pek çok yurttaş sağlık Bakanı Koca ile resim çektirdi, tekrar pandemi öncesi oluşan görüntüler kaydedildi. derhal peşinden bakanimiz Koca Ramazan Paşa Camii’nde öğle namazını kıldı ve bölgedeki esnaf ziyaretlerine ayni ritimde devam etti. bakanimiz Koca dahada sonra, ak parti Aydın İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

“MENDERES’İN HİKAYESİNDE BENİM İÇİN ÇOK DOKUNAKLI BİR NOKTA VAR”

Bakan Koca Aydın programı kapsamında ak parti İl Başkanlığı ziyaretinin derhal peşinden Adnan Menderes Üniversitesi’nde asistan hekimler, tıp fakültesi ve diş hekimliği öğrencileriyle tek araya geldi.

Aydın’da, ismini Adnan Menderes’ten alan üniversitede bulunuyor olmanın, yakın tarihi az çok iyi bilen herkeste uyandıracağı hisler olduğunu belirten bakanimiz Koca, şu ifadeleri kullandı:

*Milli hafızadan Bir takım hatıralar kopar gelir. Menderes, ülkesinin insanına, seçilmiş başbakan olarak 10 sene hizmet vermiş. Bu hükümet adamımız, 17 Eylül 1961’de idam edilmişti. Yassıada’da yargılandığı günlerdeki hayali memleketi Aydın’a dönebilmek, Çine Çayı’nın kenarındaki söğüt dallarının gölgesinde dinlenmekti.

*Bu ona nasip olmadı. Menderes’in hikayesinde benim amaciyla çok üzücü tek nokta vardır. uzunca müddettir hastaydı, sinirleri de çok yıpranmıştı. Hücresinden alınıp, idam edileceği İmralı Adası’na götürülürken, infaz gününden haberi yoktu. Yolda nereye götürüldüğünü sordu. uzunca müddettir hasta kisi var olan Menderes’e ‘Deniz Hastanesi’ne gidiyoruz’ dediler.

*Menderes’in hikayesinde, tek doktor olarak, bu ayrıntısı üzücü bulurum. Umutla yalanın bu karşılaşması, ölüme götürülüşün hastaneye gidişle gizlenmesi mukadderatın acayip tek tecellisi olmalı. Belki söz, çaresizlikten söylenmiş tek sözdü, bilemiyorum.

“YÜZLERCE TIBBİYELİNİN GÖNLÜNÜN OLDUĞU YERDEYİM”

*Kendisini, tek Aydın ziyareti esnasında siyasete girmeye teşvik eden, Atatürk’tü. Tevazuu, siyasetteki ve hayattaki beyefendiliği dillere destandı. O tek Efe’ydi. Zeybek’ti. Time dergisinin kapağına taşıdığı 4’üncü Türk’tü.

*Menderes’i, onla birlikte beraber yargılanan ve mahkemede geçirdiği kalp kriziyle yasama veda eden meslektaşımız doktor Lütfi Kırdar’ı, demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu insanlara layık olmak amaciyla çok çalışmalıyız. Bu ziyaretle, Tıp Fakültesi buluşmaları serisinin tek yenisini dahada gerçekleştiriyorum.

*Bugün, 30 senede kazandığı yetkinlik sebebiyle, ülkedeki yüzlerce tıbbiyelinin gönlünün olduğu yerdeyim. Profesör Ayhan Aköz hocamız, dekanlık görevini takriben tek ay evvel üstlendi. Kendisi, camiada bilinen aciliyetli tıp hocasıdır.

*Biliyorsunuz, meslek, Giderek kişiliğin tek bileşeni olur. Fakültemizde gördüğü sorunlara tek acilci tutumuyla eğildiğini düşünüyorum. sağlık Bakanlığı olarak biz de kendisine koşul olan desteği vermeye hazırız.

“ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYEN ORANI nihayet DERECE İYİ”

*Buraya gelmeden evvel yaptırdığım araştırmada, asistanlarımızın nöbetlerde kullanılacak dinlenme odalarına ihtiyacı olduğunu öğrendim. Maaşlardaki yetersizliklerin yollar açtığı neticelerden biri olarak, ilmi aktivitelerden yoksun kalma meselesi da dile getirildi. Yenidoğan servisi yoksun kaldığı için, hasta kisi sevkinin kaçınılmaz olması asistanlarımızın şikayetleri arasında.

*Sevki, kendine yakıştıramayan bu mesleki gurur benim düsünceme göre alkışlanmaya değerdir. Problemle kendisi ilgileneceğim. Fakültemizde takriben 1600 öğrenci bulunuyor. YÖK kayıtlarına göre 109’u profesör olmak üzere 219 öğretim üyemiz var.

*Bu ikisi arasındaki oranın nihayet derece iyi olduğunu düşünüyorum. İstanbul Tıp Fakültesi’nde iki bin 900 öğrenci varken toplaminda öğretim üyesi sayısı 480’dir. iki tıp fakültesi arasında öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı birbirine oldukça yakın.

*Önümüzdeki TUS’larda derece yapmaya aday kaç kişiyiz? Aydın Adnan Menderes Tıp Fakültesi mezunlarının TUS’taki muvaffakiyet oranının şu ankinden dahada çok olmasını, bu fakülteye derece kazandırılmasını bekliyorum.

*Soruların yüzde 80’inin çekirdek müfredattan çıkması, dershane ihtiyacının azalması sebebiyle, bunun çok kolaylaştığına inanıyorum. geçen sene yapılan iki TUS imtihanından ilkine giren mezunlarımızın dörtte biri, ikincisine girenlerin beşte biri ihtisas hakkı kazandı. nokta açısından sıralamada 120 tıp fakültesi içinde 35’inci sıradaydık. Yerimiz dahada yukarısı.

“ŞİDDET MÜCADELESİ YETERİNCE BİLİNMİYOR”

Covid-19 hasebiyle hayatını yitiren Aydın hekim Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü’yü rahmetle andığını belirten bakanimiz Koca, şunları söyledi;

*Geçen sene aralık ayında, Didim hükümet Hastanesi aciliyetli servis hekimi arkadaşımız Doğancan Bey, tek sarhoşun şiddetine uğramıştı. bütün şiddet olayları benzeri bunun da üzerinde kararlılıkla durmuş, başta hür bırakılan şüphelinin tutukluluğu amaciyla İhtiyaç duyulan bilgi ve delil desteğinin sağlanmasına önayak olmuştuk.

*Bakanlığımın, her şiddet olayı özelinde tek tek verdiği ugras yeteri civarindan bilinmiyor. Türkiye’nin 81 ilinde, kent sağlık müdürlerimin birer yardımcısı şiddet sorunlarına karşı görevlendirilmiştir. Şiddet davaları avukatlarımızca takip edilmektedir. Mağdur arkadaşlarımıza İhtiyaç duyulan desteği vermeye çalışıyoruz.

*Değindiğim kent asallı yapı, tek bakanimiz yardımcımın koordinasyonunda bana bağlıdır. Sağlıkta şiddet olaylarının var hukuki süreçleri yadırganmakta, bunlara anlam verilememektedir. Süreçlerin hak duygumuzu tatmin etmediği çok doğrudur. ama bu değerlendirmelerde bilgi eksikliğine dayalı hatali payları da var. var yasalar, olayların mühim tek kısmında, maalesef, yargı mensupları amaciyla tutukluluk istemini mümkün kılmıyor.

“YASA sayilabilir GÜNLER İÇİNDE DEĞİŞMİŞ OLACAK”

Yasanın hükmünün vicdanın verdiği hükümle aynı olmasını istediğini belirten bakanimiz Koca, şunları söyledi;

*Aynı değilse, kanun suçun ciddiyetinin gerisinde kalmış ve eskimişse o vakit onu değiştirme iradesine gereksinim vardır. Arkadaşlar, istem alana konmuştur. Kürsüdeki yargı mensubunun önünde duran yasa, sayılı günler içinde değişmiş olacak. Hakim ve savcılara, verdikleri yıldırıcı kararlar hasebiyle teşekkürü çok görmemeliyiz.

*Şiddete teşebbüsü azaltacak güçteki kararları mümkün olduğunca yaymalı, duyurmalıyız. Problemin ve şikayetin kuşattığı ortamda çözümün parçası olmak civarindan kıymetli tek şey yoktur. Sağlıkta şiddet suçlarının alelade, bedelsiz suçlar olduğu fikrinin yaygınlaşması aleyhimizedir.

*Bu fikir, suçların artışına hizmet etmektedir. hukuki sonuçlar, Bir takım örneklerde hak duygumuzu karşılıyor. Denizli Pamukkale Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 15 Ocak’ta yaşanan, iki asistan hekimi amaç alan şiddet olayının failine geçen ay verilen 8 sene 5 ay mapus cezası, göz korkutucu olmasına karşın camiada yeteri civarindan mevzu edilmemiştir.

*Sağlıkta şiddet suçunu ‘Bir vakit kendimi kaybettim’ lafıyla açıklama edeceğini zannedenlere var hukuki şartlarda da söylenecek tek şeyler var. Ne yazık ki medya amaciyla hatali cazip, karar alaka cazip değil. Ne yazık ki şiddet suçlarının ele alınış şekli suça teşvik edici.

*Yasal düzen etme yürürlüğe girdiğinde sizlerden iş birliği istek ediyorum. Umarım tertemiz hatali işlenmez. İşlenirse, kasten yaralama suçunda gözaltına alınma olacak. O tutuklamaları duymayan kalmamalı.

“TALİH BANA BİR harekât ADAMI OLMA ROLÜNÜ BİÇTİ”

*Emin olun ağabeyleri veyahut ablaları olacağınız toy hekimler aynı şartlardan geçmeyecek. Sizler ise belki Yalnızca bunların kaygısını yaşamış olacaksınız. şans bana tek harekât adamı olma rolünü biçti. Sözün eylem halini seçenek ederim. Anlaşılmayan, anlatılmayan şeyler varsa, konuşmak da tek görevdir.

*Bugün sizlerin açacağı konuları detaylarıyla ele almak niyetindeyim. Çalışanlarımızın yaşadığı türden devasa sorunların ama geniş katılımlı istişarelerle çözülebileceğine inanıyorum.

Temel sorunlarımız 5 başlık altında toplanıyor: Mesleğin saygınlık kaybı, şiddet, malpraktis, ücret başta olmak üzere özlük hakları ve çalışma ortamı kaynaklı olumsuzluklar. Hekim, yasanın savunmasına hususi gereksinim duymadığı dönemde bugünkünden dahada saygındı. Bugün, mesele şiddet problemi hemide saygınlığı azaltıyor ayni vakitte da mesleğin saygınlığı azaldıkça şiddet bundan ceset alıyor.  Hekimde tecessüm eden ama yakın dönemde art plana itilen ‘otorite’ özelliğinin güçlendirilmesi benim düsünceme göre evvel akla gelen konulardan olmalı.

*Doktor odasının düzenlenişinde bu, gözetilmesi, amaçlanması koşul olan tek etkidir. Şiddet suçlarına karşı hatri sayilir büyüklükte tek adım atıldı. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ hak Komisyonu’ndan tek düzen etme geçti. Ama Bir hayli arkadaşımız nazarında gece geçen gemiler gibiydi. Belki de biz yeteri civarindan anlatamadık. Kasten yaralama suçu katalog suçları kapsamına alınıyor. Bu ne demektir? Kasten yaralama suçu, karar yargılaması itibariyle artık çok dahada ağır tek hatali olacak. Suçun, Katalog Suçları kapsamına alınması, tutukluluk amaciyla yeteri civarindan neden teşkil edecek.

*Örnek veriyorum, sağlık çalışanını yaralama suçu; artık, kasten öldürme, işkence, intihara yönlendirme benzeri çok ağır suçlarla aynı başlık altında toplanıyor. milletçe arasında ‘kravat indirimi’ deney et iyi durum indirimi kalkıyor. Suç, halk hizmetinin engellendiği başka şiddet suçlarından ayrılarak, karar artırılıyor.

“MALPRAKTİS meselesi KÖKTEN ÇÖZÜLÜYOR”

Malpraktisle alakalı gelişmelerin Türkiye’de tıp tarihine geçecek önemde olduğunu söyleyen bakanimiz Koca, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Çoğu arkadaşımızın bu konuyla alakali bilgisi olmadığını gittiğim yerlerde suallen suallerden anlıyorum. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ hak Komisyonu’ndan geçen, Malpraktis davalarıyla alakalı bu yasal düzenlemenin özü nedir?

*Hekim, tek sağlık çalışanı, maksatlı davranmadığı sürece, uyguladığı tedaviden doğacak meseleler hasebiyle tazminat ödemeyecek. Malpraktis meselesi kökten çözülüyor. Söylenecek her doğru sözün özeti budur.

*Bir başka ve güncelliği hasebiyle çözümü aciliyetli tek sorun. Acil, çünkü markete gittiğinizde, kiranın veyahut taksitin bugünü geldiğinde ondan kaçamazsınız. Bunun yeteri civarindan farkında olmadığımızı, konuya koşul olan ehemmiyeti vermediğimizi, aylık meselenini art plana attığımızı düşünen yanılıyor.

*Bu, halden anlamamak demektir. bendeniz halden anlarım. Zira yaşadım. Bu ülkenin hekiminin, asistan hekiminin, şuurlu hekiminin, geçim kaygısı duymasına ne tek doktor ne de bakanimiz olarak gönlüm razıdır.

*Sayın Cumhurbaşkanımız, aylık başta olmak üzere özlük haklarının iyileştirilmesi ile alakalı istemini beyan etmiştir. bütün konularda kararlılığını alana koymuştur. Çalışma ortamı problemleri bağlamında muavin çalisan eksikliği öne çıkan başlıklardan. Çözüm amaciyla vakte gereksinim var.

“36 SAATLİK NÖBET İNSANİ OLMAKTAN UZAKTIR”

Nöbet probleminin üstesinden bütünüyle gelinecek tek mesele olmadığını söyleyen bakanimiz Koca, “Çözümü vakte yayılacak. ama 36 saatlik nöbet beşeri olmaktan uzaktır. Çok ağır tek yük. Çabalarıma tanıksınız. Çalışma süresini en çok 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Nöbetler amaciyla de hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz. bu erken sağlık bakanıyım ama yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşı ödevlerimi biliyorum. Buradan Ankara’ya, Bakanlık binasına tertemiz ödevlerle döneceğimden emin olun” diyerek sözlerini sonlandırdı. (DHA)

Kontrol Edin

Stokçulara ceza artırımı getiren teklif Meclis’te..işte detaylar

6. Yargı Paketi Meclis’e sunuldu. 24 maddeden oluşan pakette üç önemli değişiklik yer alıyor. Hakim ve savcı yardımcılığı getiriliyor. Notere taşınmaz satışı ile ve taşınmaz sözleşmesi yapma yetkisi veriliyor. Fiyatları etkileme suçunu işleyenlere verilen ceza artırılıyor.