• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Bakan Albayrak, Bedelli Askerlikten Elde Edilecek Geliri Açıkladı

Bakan Albayrak, Bedelli Askerlikten Elde Edilecek Geliri Açıkladı

  • Kasım 16, 2018
  • 0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki nihayet gelişmeleri Twitter’dan değerlendirdi. Albayrak, “119,1 milyar TL’lik vergi dışı istikbal hedefinin de tek miktar üstüne çıkacağız. Bedelli askerlikte 9 milyar TL’lik beklentimizin 500 milyon TL, İmar Barışında 6 milyar TL’lik beklentimizin de dört milyar Lira üzerinde gerçekleşme olacağını olasılık ediyoruz.” dedi.

Bakan Albayrak’ın izahları şöyle:

“POZİTİF BİR HAFTAYI TAMAMLADIK”

“Ekonomi politikalarımız açısından müspet tek haftayı tamamladık. onuncu hafta en mühim gelişmeler tahvil faizlerimizde oldu. Yüzde 17.67 olarak gerçekleşen 5 senelik tahvil faizlerimiz 5 ayın en düşük seviyesine geldi. iki senelik tahvil faizleri de 7.2 puanlık düşüşle yüzde 18.79 oldu.

“BÜTÇE GELİRLERİMİZ YEP BEKLENTİLERİMİZDEN DE İYİ SEYREDİYOR”

Maliye politikalarımızda da, bütçe disiplininden ödün vermeden sıkı duruşumuzu ayni ritimde devam ettiriyoruz. Bütçe gelirlerimiz YEP beklentilerimizden de iyi seyrediyor. 630,5 milyar Lira olarak öngörülen vergi gelirlerimize ait gerçekleşme beklentimiz aynı şekilde sürüyor.

“VERGİ DIŞI GELİR HEDEFİNİN DE ÜZERİNE ÇIKACAĞIZ”

119,1 milyar TL’lik vergi dışı istikbal hedefinin de tek miktar üstüne çıkacağız. Bedelli askerlikte 9 milyar TL’lik beklentimizin 500 milyon TL, İmar Barışında 6 milyar TL’lik beklentimizin de dört milyar Lira üzerinde gerçekleşme olacağını olasılık ediyoruz.

bu erken yayınlanan endüstri imalat rakamları özellikle Eylül ayında tek küçülmeyi gösterse de, dengelenme zamani beklentilerimizin çok ötesinde değildir. YEP’te net ihracatın büyümeye 1,4 puanlık etki yapmasını bekliyorduk. nihayet gerçekleşmeler ışığında beklentimiz 2,4 nokta oldu.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNİ TÜM ALANLARDA TAVİZSİZ SÜRDÜRECEĞİZ”

Yatırımcı güvenini güçlendirecek, özellikle Avrupa’daki yavaşlamanın ve kur şoklarının sanayicimize tesirini minimuma indirecek adımlarımıza ayni ritimde devam edeceğiz. YEP’te duyuru ettiğimiz prensiplerimizi yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere bütün alanlarda tavizsiz sürdüreceğiz.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir