Ned Haber / Güncel / Atatürk Havalimanı’na iş makinelerinin girmesine tepki yağıyor..işte detaylar

Atatürk Havalimanı’na iş makinelerinin girmesine tepki yağıyor..işte detaylar

Cumartesi bugünü İstanbul Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kırılması amaciyla iş makineleri ve kamyonlar sahneye çıktı. Araçların üzerinde millet bahçesi projesi amaciyla düzen eden ihalede iki milyar 127 milyon liralık öneri veren Yapı&Yapı firmasının logosu bulunuyor.

Türk havacılık tarihinde oldukça mühim tek yere sahip olan, milyarlarca liralık yatırım yapılan Atatürk Havalimanı’na iş makinelerinin girmesi kamuoyunda tepkilere neden oldu. yasamsal medyaya yansıyan tepkilerden bazıları şöyle:

CHP genel reis Yardımcısı Seyit Torun: İstanbul Atatürk Hava meydanı fizibilite ve ulaşılabilirlik açısından Türkiye’nin en üst düzey hizmet sunan havalimanıydı ve ulusal servet niteliğindeydi. hükümet desteği olmaksızın çok istikbal sağladı. Bu yıkım ihanettir!

İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikabyır: Memleketimizdeki her şeyi mahvettikleri yetmedi. Giderayak Atatürk Havalimanı’nı da yerle tek ediyorlar. O bizim ulusal servetimiz! Yazık, günah!

YIKANLARDAN HESAP SORULACAKTIR

Demokrat Parti silahlı güç mebus Cemal Enginyurt: Atatürk Havalimanı’nı yıkmak, ulusal servete vurulan en ağır darbedir. Demokrat Parti olarak laf veriyoruz; İktidara geldiğimizde Atatürk Hava meydanı tekrar yapılacak, yıkanlardan hesap sorulacaktır.

ADINI KUVA-Yİ MİLLİYE HAVALİMANI OLARAK DEĞİŞTİRECEĞİZ

Zafer Partisi genel Başkanı Ümit Özdağ: Üzerine sağlık kurumu de yapsanız, iktidara geldiğimiz vakit Atatürk Hava meydanı projesine başlayacağız. Peki projemiz nedir? Yaptığınız millet bahçesini ağaçlarıyla birlikte yakın tek bölgeye taşıyacağız. Bu taşınan ağaçlarla oluşacak tertemiz parka “Atatürk Parkı” ismini vereceğiz. Yapılan tertemiz İstanbul Hava meydanı ise yedek, kargo, sema endüstri AR-GE ve teknoloji şirketleri ofisleri ile uçuş ve lojistik eğitim merkezi olarak hizmet verecek. ismini da Kuvâ-yi Milliye Hava meydanı olarak değiştireceğiz.

Atatürk Havalimanı’nın pistlerine yapılan hastaneye gelince, o da taşınacak. sağlık kurumu projesine yapan firma ve taşeronları, İstanbul Havalimanı’nı yapan firma ve taşeronları, bu firmaların müsterek ve yöneticileri amaciyla mali, yönetimsel ve vergi denetimi ve tahkikat başlatacağız! THY anne paylari ülkemiz Varlık Fonu’ndan (TVF) alınarak, Hazine’ye devredilecek ve Sayıştay tarafından ayrıntılı denetime alınması sağlanacak. ülkemiz Varlık Fonu, yengi Partisi iktidarında tasfiye edilerek kapatılacak!

YURTSEVERLİKLE AÇIKLANAMAZ

SÖZCÜ yazarı tarihçi Sinan Meydan: Atatürk Havalimanı’nı yıkmak akılla, mantıkla, yurtseverlikle açıklanamaz. Dünyanın en iyi havalimanlarından biri var olan Atatürk Hava meydanı aynı zamanda ülkemiz Cumhuriyeti’nin ulusal ve beynelmilel sembollerinden biridir. Bu sembolün yok edilmesi onay edilemez. İstanbul’da evvel sema meydanı, askeri amaçla 1912 yılında, Yeşilköy’de açıldı. Atatürk Havalimanı’nın inşaatına ise 1949’da başlandı. İnşaat, 1953’te tamamlandı. tek Ağustos 1953’te Yeşilköy sema Limanı isimi ile hizmete açıldı.

Hava ulaşımının gelişmesi üzerine, var 05/23 pistinin yoksun kalması üstüne tertemiz tek pist yapılmasına karar verildi. 1968’de yapımına başlanan 45 m. genişliğinde ve üç bin m. boyundaki 17/35 pistinin inşaatı, 1972 seneninde tamamlandı. Dış Hatlar Terminali de 29 Ekim 1983’de işletmeye açıldı. 1985’te Yeşilköy Havalimanı, kavuştuğu modern görünümü ile Atatürk Hava meydanı ismini aldı. Basında bulunan haberlere göre 2018 seneninde Atatürk Hava meydanı dünyanın en iyi 3. Hava meydanı seçildi.

ATATÜRK’Ü YIKTIĞINI SANIYORSUN AMA…

Sabahat Akkiraz: Atatürk Havalimanı’nı yıkınca bizdeki Atatürk’ü yıktığını sanıyorsun ama bunun için kimsenin gücü yetmez. Söyleyeyim dedim.

Prof. Dr. Bengi Başer: Atatürk Havalimanı, yer, ulaşım kolaylığı, meteorolojik doğaya ahenk açılarından hemide en iyi havaalanlarından, ayni vakitte da T.C.’nin ulusal sembollerindendir. Bu tesisin yok edilerek millet bahçesine dönüştürülmesi  us ve kalp dışıdır. Sordunuz mu halka bu kararı alırken? Ayrı olarak İstanbul Havalimanı’nı yaparken önüne çıkan bütün ağaçlara doğa Kırımı uygulayan zihniyet, bu erken milyarlarca dolarlık pistleri kırarak ağaç dikmeyi planlıyor. Allah  us ve düşünce versin!

PARASI MİLLETİ SOYAN HIRSIZLARDAN ALINMALI

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Avukat Dr. Mehmet Ruşen Gültekin: mesele Hava meydanı değil mesele İsiminin “Atatürk” olması. Onu da yıkarak çözüyorlar.

Eski hükümet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar: İktidar değiştiğinde Atatürk Hava meydanı tekrar yapılmalı, parası da milleti soyan hırsızlardan alınmalı!

DÜŞMANLIK ÖTESİ BİR ZİHNİYET

Emekli amiral Türker Ertürk: Avrupa’nın en iyi Hava meydanı seçilen Atatürk Hava meydanı yok etmek düşmanlık ötesi tek zihniyetle açıklama edilebilir! İstanbul işgal altındayken dahi bu çapta tek kötülükle karşılaşılmamıştı. İstanbul Hava meydanı ise Atatürk’ün ismini silmek ve rant yaratmak gerekçeleriyle yapıldı!

YOK EDİLEN Yalnızca YAPILAR DEĞİL BELLEĞİMİZ

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel: tek zamanların Yeşilköy sema Alanı denilen Atatürk Havalimanı, geçmişi 100 sene önceye uzanan simgesel tek yapıydı. Denizden yaklaşma imkanı yanında rüzgar açısından da elverişliydi. Çevresindeki turizm yatırımlarının değeri 8 milyar doları aşmıştı. Demiryolu, otoban ve deniz ulaşımı açılarından eşsizdi. Terminal kapısına civarindan gelen metrosu vardı.

Deprem hatıranda ideal yardım ve toplanma merkezi işlevini adina getirebilirdi. 145 bin metrekarelik terminal binaları kalıntıya çevrildi. Yok edilen Yalnızca yapılar değil bizim kuşağın 50 senelik mesleki belleğiydi. Yazıklar olsun! bu erken Atatürk Havalimanı’nın pistlerini kıracak iş makinalarını ve kamyonları görünce içimden tek parça koptuğunu hissettim. 50 senede yüzlerce belki binlerce sefer gidip geldim…

ENAG Kurucusu ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy: Atatürk Hava meydanı ile alakalı kusuru var olan her tek kişi esya varlığı ile sorumlu olacaktır. Not düşelim! Orası halkın vergileriyle yapıldı, sonuçta.

RESMEN DOĞRULADI 

Çevre, Şehircilik ve İklim farklığı Bakanı Murat kuruluş da yasamsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılacak millet bahçesinin evvel fidanlarıyla buluşmak amaciyla vakit saydığını duyurdu.

Kurum, “Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle yapacağımız fidan dikim merasimi amaciyla hazırlıklarımıza coskuyla ayni ritimde devam ediyoruz… Tamamlandığında Dünya’nın en hatri sayilir büyüklükte yeşil alanlarından biri olacak millet bahçemiz, 132 bin 500 ağacıyla İstanbul’un merkezinde 5 milyon 61 bin metrekarelik yeşil tek koridora dönüşecek, İstanbul’a nefes aldıracak.” dedi.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da Kurum’un paylaşımını alıntılayarak, “İstanbul’umuz, 132 bin 500 tertemiz ağacıyla dünyanın en hatri sayilir büyüklükte yeşil alanlarından biri olacak tertemiz tek millet bahçesi ve hayat alanı kazanıyor. Bu iyi proje ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum'dan Atatürk Hava meydanı paylaşımı: vakit sayıyoruz İlginizi Çekebilir Bakan Kurum’dan Atatürk Hava meydanı paylaşımı: vakit sayıyoruz Atatürk Havalimanı'na millet Bahçesi operasyonu İlginizi Çekebilir Atatürk Havalimanı’na millet Bahçesi operasyonu

Kontrol Edin

Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı..işte detaylar

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Emirhan Yalçın'ın (18) öldürülmesi, Ali Yasin Ülger'in (18), yaralanmasıyla ilgili görülen davada mütalaasını açıklayan savcı, Suriyeli sanık Yahya Al Abdo'nun (20), ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar, suça sürüklenen çocuk A.M.A'nın da 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.