Apple cirodan sonra iPhone üretimini de azaltıyor

  • Ocak 14, 2019
  • 0

Gelir beklentisini nihayet takriben 20 senedir evvel kez düşüren Apple, çareyi iPhone üretimini azaltmakta buldu. Japonya merkezli ekonomi gazetesi Nikkei Asian Review, Apple’ın tertemiz iPhone’lar amaciyla imalat tasarınını ocakta ve Mart arasında vasati yüzde 10 oranında azaltma kararı aldığını duyurdu.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre Apple, geçen ayın nihayetinde tedarikçilerinden 2019’un evvel çeyreğinde planlanandan dahada az sayıda tertemiz iPhone üretmelerini istedi.

Kaynaklar, iPhone XS, iPhone XS Max ve XR de dahil olmak üzere tertemiz ve Daha önceki iPhone’lar amaciyla tasarilanan imalat hacminin 47 milyon ile 48 milyon aralığından, 40 milyon ile 43 milyon adet aralığına çekildiği söyledi. Son iki ay içinde 2. sefer iPhone imalat adedi tasarınını aşağı yönlü revize eden Apple, mevzu hakkinda Daha resmi tek İzah yapmadı.

2019’A kara BULUTLARLA GİRDİ

Bu ayın başında yaptığı İzah ile tertemiz iPhone modellerinde istediği satış grafiğini yakalayamadığı amaciyla istikbal beklentisini aşağı çektiğini duyuran Apple, 2019 seneye borsada tarihinin de en hatri sayilir büyüklükte satış dalgalarından biriyle girmişti.

3 ocakta 2019’da pay ücreti 158 dolar seviyesinden 142 dolara inen Apple, borsada nihayet 6 yıldaki en kati hergün düşüşünü yaşamıştı. Şirketin geçen sene tek trilyon doları aşan piyasa değeri de, bu kati düşüşün derhal peşinden 675 milyar dolara civarindan inmişti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir