Ned Haber / Güncel / Akbelen Ormanı’ndaki bilirkişi keşfi eylem ve protestoya dönüştü..işte detaylar

Akbelen Ormanı’ndaki bilirkişi keşfi eylem ve protestoya dönüştü..işte detaylar

Muğla’nın Milas kazasina bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı ile zeytinlik alanların Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine kömür sağlamak amaciyla yeralti maden ocağı haline getirilmek istenmesi hasebiyle çevreciler ve köylülerin Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde açtıkları yeralti maden Ruhsatı İptal Davası’nın bilirkişi keşfi bu erken yapıldı.

Muğla’nın Bodrum, Milas, Yatağan, Marmaris ile İzmir, Çanakkale ve Aydın’dan gelen çevrecilerin de pankartlar açarak İkizköylülere destek verdiği keşif, eylem ve protestoya dönüştü. ‘Akbelen Ormanlarını vermeyeceğiz’, ‘Akbelen amaciyla adalet’, ‘yaşam alanlarımız müştereklerimizdir’, ‘zeytin amaciyla adalet’ ve ‘Muğla cennet kalsın’ pankartları açan çevreci ve köylülerden oluşan takriben 300 kişilik grup, yağan yağmura karşın zeytinlik arazilerin madenlere açılmasını da protesto etti. Eyleme Mandalya Çevre Platformu, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi, Milas kent Konseyi azaları ile siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

“AKBELEN ORMANINDA yeralti maden AÇILIRSA SU KAYNAKLARI KURUYACAK”

Bilirkişi keşfi sonrası, İkizköylülerin avukatı Arif Ali Cangı, yaptığı izahta şu ifadeleri kullandı: “Bugün Akbelen Ormanı’nda yeralti maden ocağı açılmasına ait tarım ve Orman Bakanlığı’nın vermiş olduğu iznin iptal davasında 2. sefer keşfe gittik. dahada evvelki keşifte hakarete uğramıştık, yok sayılmıştık. İtirazlarımız üstüne bulgu tekrar edildi. Şuan ki işletilen yeralti maden sahasının alanı ne vaziyete getirdiğini gösterdik bilirkişi heyetine. Ayrıca, Akbelen Ormanı’nın altından geçen su kaynaklarının çıktığı su kuyularını gösterdik ki bu su kuyuları Bodrum’un, Güllük’ün, havaalanının ve bölgenin suyunu sağlayan kaynaklar. Şayet Akbelen Ormanı’nda yeralti maden açılırsa, bu su kaynaklarının kuruması veyahut kirlenmesi rizikosu var. O nedenle bilirkişilerden özellikle bu konuya dikkat etmelerini istedik.”

“AKBELEN ORMANLARINI VERMEYECEĞİZ YAŞAMI SAVUNMAYA ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

Bölgedeki zeytin arazilerinin de madenciliğe açıldığını belirten Cangı, “Bu erken Zeytincilikle alakalı olarak yeralti maden yasasi Uygulama Yönetmeliği’nde tek farklık yapıldı. Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılmasına değin Yasanın 20. Maddesine ters olarak zeytinlikler madenciliğe açıldı. Sanki bizim keşfimizi bekler benzeri veyahut keşfimize müdahale edercesine bunun benzeri tek yönetmelik farklığı oldu. ama sabahtan beri “Akbelen Ormanı amaciyla Adalet”,” Zeytin amaciyla adalet” sloganları çınlıyor burada. Bugünkü keşfimiz aynı zamanda zeytinliklerin madenciliğe feda edilmemesi amaciyla yapılan mücadelenin tek simgesi olacak. Bu kitle ve Hayatı savunan, destekleyen bütün hayat savunucuları Akbelen Ormanı’nı vermeyecekler, zeytinlikleri vermeyecekler. Hayatı savunmaya ayni ritimde devam edecekler” ifadelerini kullandı.

“TOPRAKLARIMIZDAN, DOĞAMIZDAN, HAYVANLARIMIZDAN VAZGEÇMİYORUZ”

İkizköy Kardok Derneği Başkanı Nejla Işık ise keşfi şöyle değerlendirdi:

* bu erken İkizköylüler için, Akbelen Ormanı amaciyla mühim tek gündü. Sabahtan bu yana buradayız. Akbelen Ormanı İkizköylüler amaciyla neden mühim bunu anlattık hakime, bilirkişilere. Buranın akciğerimiz olduğunu, en başta temiz havamız olduğunu anlattık.

* Buradan sularımızın, kuyularımızın nasıl beslendiğini anlattık. Buradan geçimimizi nasıl sağladığımızı anlattık. Keçilerimizi, koyunlarımızı, hayvanlarımızı, en ehemmiyetlisi zeytinlerimizi anlattık. Zeytin şifadır dedik.

* Kömür öldürür, zeytin yaşatır dedik. İstediğimiz her şeyi elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce anlattık. Akbelen Ormanı’ndan da, İkizköy’ün topraklarından da vazgeçmiyoruz.

“BİZİM AÇIMIZDAN GÜZEL BİR KEŞİF OLDU”

Halk sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa ise konunun sağlık boyutuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

* Neşeliyiz. bu erken Akbelen Ormanı’nın kömür madenciliğine feda edilmemesi amaciyla açtığımız davanın keşfi bizim açımızdan iyi tek bulgu oldu. milletçe sıhhati açısından Akbelen Ormanı’nın ne denli mühim olduğunu anlatmaya çalıştık.

* Akbelen Ormanı’nın korunmasıyla buradaki sema kalitesinin nasıl iyi olacağını, kömüre feda edilirse madencilik faaliyetleri hasebiyle havanın, toprağın, suyun nasıl kirleneceğini ve bunların da insan sıhhati açısından, başka hayat öğeleri açısından nasıl riskler doğuracağını mahkeme heyetine anlatmaya çalıştık.

Yaklaşık dört saat civarindan süre gelen eylem ve bilirkişi incelemesinin derhal peşinden çevreciler ve köylüler ayrıldı.

Kontrol Edin

Milletin Sesi İstanbul mitinginin detayları belli oldu..işte detaylar

CHP'nin İstanbul Maltepe'de gerçekleştireceği 'Milletin Sesi' mitinginin detayları belli oldu. Mitingte önce vatandaşlar söz alacak, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka seslenecek. Protokol kuralının uygulanmayacağı mitingte CHP'li belediye başkanları, milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte sahneye çıkacak.