Ned Haber / Güncel / AİHM’den Türkiye’ye ceza! Sınır dışı edilen Suriyeli dava açtı..işte detaylar

AİHM’den Türkiye’ye ceza! Sınır dışı edilen Suriyeli dava açtı..işte detaylar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Suriye yurttaşı Muhammad Fawzi Akkad’ın, Türkiye’de olabilitesi çok oturumu desturu olmasına karşın Türk makamları tarafından “zorla ülkesine sınır dışı edilmesi” ile alakalı Ankara’nın dogruluk ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

TÜRKİYE 12 bin 500 avro ÖDEYECEK

BBC Türkçe’nin haberine göre; Mahkeme, Türkiye’nin Akkad’a 12 bin 250 avro ödemesine karar verdi. Bu miktarın 9 bin 750 eurosu içsel tazminat, iki bin 500 eurosu da mahkeme masrafları.

AİHM kararında, Akkad’ın 2018’de Türkiye’de olabilitesi çok tek ikamet iznine sahip olduğu ve kendisine “geçici koruma” statüsü verildiği kaydedildi.

“HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE SINIR DIŞI EDİLDİ”

Kararda, Yunanistan’a geçmeye çalıştığı sırada Meriç Nehri yakınlarında gözaltına alınan Akkad’ın dahada ardindan “gönüllü art dönüş” isimi altında Türk makamları tarafından “zorla ve hukuka aykırı” şekilde sınır dışı edilerek Suriye’ye gönderildiği belirtildi.

Danimarkalı hakim Jon Fridrik Kjølbro başkanlığındaki 7 kişilik seçici kurul heyeti, oybirliğiyle ile aldığı kararla, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3., 13. ve 5. maddelerini iptal ettiğine hükmetti.

Sözleşmenin 3. maddesi, insanlık dışı veyahut aşağılayıcı muamele yasağını, irtibatlı 13. maddesi tesirli müracaat hakkını, 5. maddesi de özgürlük ve güvenlik hakkını savunma altına alıyor.

“AŞAĞILAYICI MUAMELEYE MARUZ KALDI”

AİHM kararında şu ifadeler yer aldı:

Mahkeme, müracaat yapan şahsın Suriye’de 3. maddeye ters tek muameleye maruz kalma riskiyle karşı karşıya olduğu ve Türk makamlarının gerçekleri bilerek kendisini sözleşmeye ters tek muamele riskine maruz bıraktığıyla alakalı mühim gerekçeler gösterildiğine karar vermiştir.

Mahkeme ayrıca, şahsın takriben 20 saat civarindan süre gelen otobüs yolculuğunda başka Suriyelilerle birlikte kelepçelenmesinin aşağılayıcı muamele mananına geldiğine karar vermiştir.

Mahkeme, Türk makamlarının, müracaat yapan şahsın Suriye’ye zorlukla art gönderilmesine karşı çıkmak amaciyla Türk hukukunda öngörülen haklar yollarından yararlanma fırsatını reddettiğini kaydetmiştir.

Mahkeme, şahsın Meriç’te Yunanistan hududuna yakın tek yerde tutuklanmasından Suriye’ye gönderilmesine civarindan geçen müddette özgürlüğünden yoksun bırakıldığını tespit etmiştir.

Mahkeme, sınır dışı edilmek üzere var olan kişilerin gözaltına alınmasıyla alakalı olarak dahil hukukta öngörülen yasal güvencelere uyulmadığını kaydetmiştir.

Kontrol Edin

Çocuğu taciz ettiği iddia edilen şahsa meydan dayağı..işte detaylar

İstanbul Çekmeköy’de bir çocuğu taciz ettiği iddia edilen şahıs, bölge sakinleri tarafından yakalanarak darp edildi. Olay yerine gelen polis ekiplerinin vatandaşların elinden kurtardığı şahıs gözaltına alındı.