Ned Haber / Dünya / ABD’li yetkili: Rus birlikleri Kiev çevresinde yeniden konuşlanıyor..işte detaylar

ABD’li yetkili: Rus birlikleri Kiev çevresinde yeniden konuşlanıyor..işte detaylar

ABD’li üst düzey tek müdafaa yetkilisi Reuters’a yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin takriben üçte ikisini Kiev çevresinden tekrar konumlandırdığını ve birçoğunun Belarus’tan geldiğini söyledi.

İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan yetkili, kuvvetlerin hatri sayilir büyüklükte olasılıkla doğu Ukrayna’ya yönlendirileceğini söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da dahada evvel çekilmelerin “büyük olasılıkla birliklerin rotasyonu” olduğuna inandıklarını belirtmişti.

ABD, RUS BİRLİKLERİN ÇEKİLECEĞİNE İNANMADI

İstanbul’da yapılan müzakerelerin derhal peşinden Rus birliklerinin kademeli tek şekilde Kiev ve çevresinden çekilecekleri açıklanmış ve bu karar barış amaciyla umut olmuştu. ama bütün bu diplomasi trafiğine ve haftalardır yürütülen müzakerelere karşın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından Rus birliklerinin çekilmesiyle alakalı izahlar gelmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın izahlarına Daha inandirma olmadığını belirterek “Göreceğiz. Atacakları adımları görene dek, bunun için çok tek anlam yüklemiyorum” demişti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, şimdiye civarindan Ukrayna’nın başkenti Kiev’den uzaklaşan Rus askerlerinin sayısının oldukça düşük olduğunu ifade etmiş ve bunun “geri çekilme” olduğuna inanmaya istekli olmadıklarını belirtmişti.

Biden: Putin tek harp suçlusudur ve yargılanmalıdır İlginizi Çekebilir Biden: Putin tek harp suçlusudur ve yargılanmalıdır Rusya-Ukrayna savaşı... Biden idaresi düğmeye bastı, savaşın seyri değişebilir İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… Biden idaresi düğmeye bastı, savaşın seyri değişebilir

Kontrol Edin

İran’da kanlı doğum günü faciası: 4’ü çocuk 8 ölü..işte detaylar

 İran'ın başkenti Tahran'da bir kafede düzenlenen doğum günü kutlaması sırasında helyum gazının patlaması sonucu aralarında 4 çocuk ve 3'ü kadının bulunduğu toplam 8 kişi hayatını kaybetti.